Wybory 2018 – dlaczego kandyduję

W

Szanowni państwo,

kończy się moja druga kadencja jako burmistrza miasta Brańsk. Osiem lat minęło jak z bicza strzelił. Postanowiłem kandydować na trzecią kadencję. Dlaczego?

Ponieważ uważam, że dla naszego miasta nie były to lata zaprzepaszczone, wręcz przeciwnie, były bardzo owocne. Brańsk prosperuje i wygląda dużo lepiej, niż 8 lat temu. Całkiem innego wyglądu nabrały ulice Binduga, Kilińskiego, Poniatowskiego, Ogrodowa, Kopernika. Doczekali się przebudowy mieszkańcy ul. Sportowej, Błonie, Krótkiej. Dużą popularnością – zarówno latem jak i zimą – cieszy się nowy plac z fontanną w centrum miasta. Zgodnie z założeniem,  stał się on miejscem spotkań brańszczan w różnym wieku i to mnie bardzo cieszy.

Wyremontowane ulice: Binduga, Poniatowskiego Kilińskiego.
Wyremontowane ulice: Binduga, Poniatowskiego, Kilińskiego.
Brańsk - ulica Błonie
Wyremontowana ul. Błonie
Brańsk Plac Miejski
Plac miejski z fontanną

Rzućmy okiem na budynek urzędu miasta, na remizę OSP, na budynek dworca PKS, na dziedziniec wokół szkoły oraz na nowe łazienki w szkole, na wyremontowane i odnowione budynki przy ulicy Kościuszki, Sienkiewicza, Rynek.

Urząd Miasta w Brańsku
Urząd Miasta w Brańsku
Ochotnicza Straż Pożarna w Brańsku
Ochotnicza Straż Pożarna w Brańsku
Dworzec PKS w Brańsku
Dworzec PKS w Brańsku
Odnowione budynki przy ulicy Sienkiewicza
Odnowione budynki przy ulicy Sienkiewicza

Niektóre inwestycje są widoczne gołym okiem a niektóre nie. Jak się często okazuje, mało kto o nich wie,  nawet o tych kosztownych. Przykładem może być wykonanie w 2016 r. nowej studni głębinowej, przy poważnym wsparciu środkami unijnymi, która to studnia położyła kres niskiemu ciśnieniu wody w kranach, na piętrach w blokach. Warto więc wiedzieć, że nagłą poprawę zawdzięczamy tej inwestycji, wykonanej kosztem 141 tys zł, z czego 120 tys zł  to środki unijne. Jeszcze bardziej nieznaną przez brańszczan inwestycją jest generalny remont oczyszczalni ścieków, wykonany w 2017 r. za kwotę 3,09 mln zł, z czego środki unijne to 1,34 mln zł. O tym także warto wiedzieć. Nie będę wymieniał dalej, gdyż te inwestycje znajdują się w materiałach wyborczych oraz zostaną dokładniej opisane w kolejnych artykułach. Dodam tylko, że ukazują one według mnie inny Brańsk, Brańsk, który pozytywnie zaskakuje nie tylko stałych mieszkańców, ale i  tych, którzy wrócili do niego po kilku latach.

Oczyszczalnia ścieków w Brańsku
Generalny remont oczyszczalni ścieków, wykonany w 2017 r
Oczyszczalnia ścieków w Brańsku
Oczyszczalnia ścieków w Brańsku
Nowa studnia głębinowa
Nowa studnia głębinowa

Dlaczego jeszcze postanowiłem kandydować ? Nie ukrywam, że poprzez uzyskanie dla naszego miasta dotacji w kwocie ponad 14 mln zł na budowę zbiornika wodnego,  czuję się zobowiązany aby doprowadzić tę inwestycję do końca. Tym bardziej, że wśród kandydatów na burmistrza są osoby przeciwne budowie zbiornika, z czym się wcale nie kryją. Nie pozwolę, aby wywalczona przez nas największa dotacja w historii naszego miasta, została po prostu zmarnowana.

Miejsce powstania zbiornika retencyjnego w Brańsku
Miejsce powstania zbiornika retencyjnego w Brańsku

Szanowni Państwo

W życiu mamy do czynienia z faktami i opiniami. Opinie możemy podważać, faktów nie da się podważyć. W tej kadencji udało mi się pozyskać około 17,5 mln zł funduszy unijnych i krajowych, któreposłużą nam wszystkim. To jest fakt. Jest to ogromna suma, równoważna prawie rocznemu budżetowi naszego miasta. Przeznaczenie tej kwoty znajduje się w moich materiałach wyborczych. Kto pociągnie ten brański wózek, zdecydujecie Państwo 21 października, a ja mam tylko nadzieję, że uczciwie ocenicie mój ośmioletni wkład w rozwój i wygląd naszego miasta.

komentarzy

 • Panie Czesławie. Czemu pan w swoich zasługach wymienia w dużej mierze inwestycje powstałe w kadencji 2010-2014. Za te zasługi dostał pan kolejną szanse i kadencje. Teraz powinien pan przede wszystkim pochwalić się zasługami powstałymi w kadencji 2014-2018, gdyż z tych inwestycji będziemy pana rozliczać. Na pana stronie możemy znaleźć obietnice wyborcze na drugą pana kadencje po których stwierdzam, że nie spełnił pan w większość swoich obietnic wyborczych. W związku z tym honorowo pan powinien już nie kandydować i poprzeć innego kandydata, który na pewno zrealizuje pana kluczową inwestycją jakim jest zalew. Obiecał pan powstanie zalewu już w 1 kadencji, niestety mija 8 rok a zalewu nie ma. Honorowo nie powinien już pan kandydować. Życzę wszystkiego dobrego i Pozdrawiam.

  • Panie Wiesławie, wpis nie jest o moich zasługach z ostatnich 4 lat, ale o tym, dlaczego kandyduję na trzecią kadencję. Już na początku artykułu napisane jest: „Osiem lat minęło, jak z bicza strzelił.”
   „Teraz powinien pan przede wszystkim pochwalić się zasługami (…)” – dokładnie to zamierzam zrobić w kolejnych wpisach.
   Chcę jednak zachować porządek chronologiczny, dlatego najpierw opublikowane zostały stare wpisy o inwestycjach z lat 2011-2014 oraz program na kadencję 2014-2018 (zostały one przeniesione w oryginale z poprzedniej wersji strony), do których zamierzam się wkrótce odnieść.
   17 września b.r. został rozstrzygnięty przetarg na budowę zbiornika, co oznacza, że wyłoniliśmy firmę, która ten zbiornik wybuduje (o czym także wkrótce napiszę). Czy uzyskanie 14 mln zł i podpisanie umowy (wkrótce) na budowę zbiornika, to powód do honorowej rezygnacji, czy powód do dumy …? Również pozdrawiam.

 • A co ze sportem Panie Czesławie? Czemu ta dziedzina jest u Nas pomijana? TYLE zdolnych dzieci i utalentowanej młodzieży jeździ i trenuje w okolicznych gminach…A nie od dziś wiadomo że sport to zdrowie…Czy u Nas jest inaczej?Pozdrawiam serdecznie

  • Panie Danielu,
   przepraszam za zwłokę z odpowiedzią.
   Zgadzam się całkowicie z ideą Pana wypowiedzi. Sport to zdrowie i w czasach komputera oraz internetu jest niezwykle ważny dla zdrowia, szczególnie dzieci i młodzieży. Nie zgadzam się jednak z tym, że ten problem jest pomijany. Czy zna Pan osiągnięcia sportowe uczniów Zespołu Szkół w Brańsku? Myślę, że nie mamy się czego wstydzić.
   Takiej bazy sportowej, jaką ma nasza szkoła, wiele szkół w powiecie i w województwie może pozazdrościć.
   Niemniej jednak obiecuję Panu, że jeśli ponownie zostanę wybrany, powołam Młodzieżową Radę Sportu, która będzie patronować tej dziedzinie życia, a Pana serdecznie zapraszam do pracy w niej, jeśli Pana wiek nie koliduje z nazwą tej Rady 🙂 Proszę trzymać mnie za słowo.

   • Znam i To doskonale Panie Burmistrzu i to od długich lat….
    I W związku z Tym kierowałem do Pana poprzednia wypowiedz…- dzieci i młodzież ma te osiągnięcia,ale co w związku z Tym,co dalej…. trafiają do klubów,drużyn z poza naszego Miasta… A szkoda… być może chociaż cześć z nich została by na miejscu… ale gdzie?(skoro nie mamy żadnego klubu,ni sekcji sportowej) poza UKS od wieków istniejącym oczywiscie .Mam nadzieję że weźmie Pan to pod Uwagę…

   • „Takiej bazy sportowej, jaką ma nasza szkoła, wiele szkół w powiecie i w województwie może pozazdrościć.”-Doskonale ujęte,trafił Pan w sedno sprawy Panie Burmistrzu. Z stąd rodzą się pytania,a mianowicie:
    -Czy Nasza młodzież to tylko uczniowie Zespołu szkół?
    -Taka baza treningowa, A brak Klubu sportowego (MIEJSKIEGO A NIE UCZNIOWSKIEGO UKS) to nie co najmniej lekkie zacofanie? Czy jest jeszcze jakieś miasteczko które Mając takie warunki nie ma klubu,druzynyny,czy co najmniej jakiejś sekcji…
    -Czy w miasteczku,gdzie zaczynając od lokalu,a kończąc na Klubie,Drużynie, czy sekcji(powtarzam Miejskiej nie Szkolnej) Młodzież pozaszkolne będzie się trzymała, czy raczej Skorzystają z ofert okolicznych Miejscowości?
    Ps. Znałem i znam doskonale osiągnięcia młodzieży szkolnej,tym bardziej to dziwne że nie mają możliwości kontynuacji rozwoju w Naszym mieście…
    Oczywiście mógłby Ktoś powiedzieć że przecież był klub,była pilka nożna i co…? W skrócie,zostawmy to bez komentarza bo Internet by pękła w szwach on opinii na ten temat…(wedkuje pan i doskonale Wie że Ryba psuje się od głowy..tyle w temacie) Serdecznie pozdrawiam

    • Panie Danielu, jeśli Pana troska o brański sport nie wygaśnie wraz z zakończeniem kampanii wyborczej, proponuje osobisty kontakt – powrócimy do tematu Młodzieżowej Rady Sportu. Pozdrawiam serdecznie.

     • Nie wygasła przez Tyle lat to nie wygaśnie i teraz Panie Czesławie.. A ponad 30l raczej nie kwalifikuje mnie w gronie młodzieży… Pozdrawiam i życzę powodzenia!

     • Panie Danielu, członkowie rady nie muszą „biegać i skakać” 🙂 Chodzi o zaangażowanie się w rozwój brańskiego sportu i jego promocję. Jeżeli ten temat jest Panu bliski, jeżeli zabiera Pan w tej sprawie głos, jest Pan odpowiednim kandydatem.
      Pozdrawiam 🙂

Czesław Sokołowski

Czesław Sokołowski

Burmistrz miasta Brańsk w latach 2010-2018. Wykształcenie wyższe magisterskie , z zawodu nauczyciel, z zamiłowania wędkarz. Absolwent Szkoły Oficerów Rezerwy w stopniu porucznika rezerwy. 35 lat związany z oświatą, były wicedyrektor szkoły, zastępca inspektora oświaty i inspektor oświaty. Rodowity brańszczanin, od 35 lat zawodowo związany z Brańskiem i mieszkający w nim. Jak mało kto zna swoje miasto i jego potrzeby.

Najnowsze wpisy

Archiwa